مشخصات رزومه ضعیف ؛ 6 دلیل که روزمه شما در استخدام ها، مورد توجه قرار نمی گیرد

نوشته شده توسط

سمیرا نقیبی

مشخصات رزومه ضعیف ؛ 6 دلیل که روزمه شما در استخدام ها، مورد توجه قرار نمی گیرد

مشخصات رزومه ضعیف چیست و چرا رزومه شما مورد توجه کارفرمایان قرار نمی گیرد و در دنبال کردن مشاغل مورد نظر خود، ناموفق ظاهر می شوید؟

اگر در جستجوی کار میان آگهی های استخدام هستید، به حتم برای شرکت‌های مختلفی در زمینه شغلی مورد نظر خود رزومه ارسال کرده اید، اما گویا بازخورد مناسبی دریافت نکرده و حتی ایمیلی در پاسخ به رزومه ارسالی خود، در Inbox مشاهده نمی کنید. چنین شرایطی به شدت آزاردهنده و ناامیدکننده خواهد بود و احتمالا سرگردانی گریبان شما را خواهد گرفت و در فاصله‌ای کوتاه اضطراب وجودتان را فرا می‌گیرد. حتما از خود می‌پرسید با وجود آشنایی با شایستگی‌های خود، چرا رزومه شما دیده نمی‌شود یا مورد توجه مسئولان شرکت‌ها قرار نمی‌گیرد. احتمالا یکی از ۶ دلیل زیر به سوالات‌تان پاسخ خواهد داد. 

مشخصات رزومه ضعیف

۱. در آن از آمار خبری نیست

لازم است تا در روزمه شما از آمار و ارقام صحبت شده و آماری مشخص و دقیق نسبت به داشته ها و سوابق خود ارائه دهید. شما ممکن است در سوابق کاری خود، موفق به رسیدن به آورده هایی برای شرکت های قبلی شده باشید و قید کردن این موارد در رزومه جدید از اهمیت زیادی برخوردار است. آیا پیش از این مسئولیت مدیریت پروژه هایی را برعهده داشته اید؟ از مقادیر، هزینه‌ها و مدت زمانی های مربوط به هر کار به صورت دقیق و با ذکر رقم صحبت کنید. موفقیت های شخصی یا سازمانی خود را با این تکنیک بهتر تشریح کرده و دستاوردهای آماری خود را به نوعی به رخ بکشید. چنین کاری بدون شک اولویت شما در انتخاب توسط کارفرما بهبود خواهد بخشید.

 

مشخصات رزومه ضعیف

 

۲. برندسازی شخصی در آن صورت نگرفته است

زمانی که یک کارفرما در حال مطالعه رزومه شما است، لازم است بداند صاحب رزومه دارای چه توانمندی هایی است و چه ویژگی‌های تازه‌ای را برای موقعیت شغلی جدیدش به ارمغان خواهد آورد. این موضوع موجب خواهد شد تا کارفرما بتواند بین شما و دیگر متقاضیان تفاوت قائل شود. آیا به ضرب‌الاجل های تعیین شده اهمیت می دهید و روی مشتریان متمرکز هستید؟ مهارت‌ها و تجربیات شما چگونه با نیازهای شرکت مرتبط است؟ برندسازی شخصی یکی از روش‌هایی است که پتانسیل یک نیروی کار را نشان خواهد داد. لازم است بدانید چه کسی هستید و چه چیزهایی را می‌توانید ارائه دهید، در مرحله بعد هر یک از این موارد را به خوبی به کارفرما توضیح دهید. اگر از پس این کار به خوبی برنیایید، ارزش خود را به درستی به کارفرما نشان نخواهید داد.

۳. در آن اغراق شده است

ممکن است خلاصه تجربیات و سوابق حرفه ای شما مملو از اغراق باشد و  این بدترین چیزی است که در رزومه تان آورده می شود. به عنوان مثال استفاده از عباراتی مانند «فراتر از انتظارها»، «توانایی ثابت شده»، «قدرت تحلیل فوق‌العاده»، «ارتقای کیفیت کار در کمترین زمان ممکن» و غیره این تصور را پیش می‌آورد که شما در تشریح مهارت‌های خود اغراق به خرج داده اید و احتمالا واقعیت شما خلاف این است. ممکن است چنین چیزی در گام اول جذاب به نظر برسد، اما به اندازه لازم بازگوی توانایی‌ها و مزایای متقاضی نخواهد بود. شاید بهتر باشد به دستاوردهایی که پیش از این به دست آورده اید، اشاره‌ای مستقیم کرده یا پروژه‌هایی که توانایی انجام دادنش را دارید به صراحت بازگو نمایید.

الو استخدام به عنوان یک مرجع جامع استخدام و وب سایت دورکاری در کشور فعالیت داشته و شما می توانید به عنوان کارفرما یا جوینده کار در این فضای گسترده، به ثبت درخواست کارجو یا ثبت درخواست کار بپردازید.

در الواستخدام، استخدام کلیه شهرها از جمله استخدام تهران، استخدام کرج، استخدام مشهد، استخدام اصفهان، استخدام تبریز، استخدام شیراز، استخدام اهواز، استخدام قم، استخدام کرمانشاه، استخدام ارومیه و ... را داریم.

شما می توانید همین طور در گروه های شغلی مختلف از جمله استخدام حسابدار، استخدام برنامه نویس، استخدام فروشنده، استخدام مستخدم، استخدام مشاغل فروش، استخدام مشاغل وب، استخدام مشاغلی مالی، استخدام مشاغل خدمات مشتری، استخدام بازاریاب، استخدام کارمند اداری، استخدام پیک موتوری، استخدام مدرس زبان انگلیسی، استخدام مشاغل بازاریابی، اسخدام مشاغل مهارتی، استخدام مشاغل آموزشی، استخدام کارشناس فروش، استخدام آشپز، استخدام راننده، استخدام گرافیست، استخدام مشاغل اداری، استخدام مشاغل مراقبت بهداشت، استخدام مشاغل آشپزی، استخدام منشی، استخدام ناخن کار، استخدام کارگر ساده، استخدام طراح وب سایت، استخدام مشاغل حسابداری، استخدام مشاغل طراحی خلاقانه، استخدام مشاغل حمل و نقل و ... وارد شوید.

الو استخدام، سایت حرفه ای جستجوی فرصت های شغلی و آگهی های استخدام، بر اساس آخرین متد شغل یابی طراحی گردیده است. امکان جستجوی انواع دسته بندی سنتی و عمومی مشاغل، عنوان شغلی، سن و جنسیت، نوع همکاری، محل کار و رشته تحصیلی مورد نیاز، فراهم گردیده است. همچنین با ثبت همکاری در هر آگهی استخدام، ارتباطی زیبا بین کارفرمایان و کارجویان استخدامی فراهم گردیده است. علاوه بر جستجو، کاربران می توانند با ایجاد زنگ شغلی، از آخرین و بهترین فرصت های شغلی با ارسال ایمیل مطلع گردند.

دسته بندی ها در این وب سایت شامل متخصصین و مهندسین، کارکنان رایانه و فناوری، کارکنان مالی و حسابداری، کارکنان مهارتی و خدماتی، کارکنان پشتیبانی و اداری، کارکنان فروش و بازاریابی، کارکنان حمل و نقل، کارکنان مشاغل ساده، کارکنان آموزشی و کارکنان هنری و رسانه می شوند.

۴. به دستاوردها اشاره نشده است

یک‌سوم بالای هر رزومه، مهم‌ترین بخش آن است؛ چرا که در همان دید اولیه می‌تواند کارفرما یا مدیر را قانع کند که آیا این رزومه پتانسیلی برای استخدام به شمار می‌آید یا خیر. این محل بهترین فرصت برای شماست که در آن دستاوردهای خود را توضیح دهید. اختصاص دادن بخشی به ذکر فعالیت‌هایی که تاکنون با موفقیت انجام داده‌اید و پروژه‌هایی را که به سرانجام رسانده‌اید، باعث می‌شود به خوبی به چشم کارفرمایان آمده و شانس بالایی برای به دست آوردن موقعیت شغلی مد نظرتان داشته باشید.

 

مشخصات رزومه ضعیف

 

۵. خلاصه نویسی شده است

لیست‌های تیتروار از توانایی‌ها، وظایف و مسئولیت‌ها در یک رزومه خیلی به چشم نمی‌آیند. سعی کنید فضای مناسبی از رزومه خود را برای توضیح صریح وظایف پیشین خود اختصاص دهید. در مورد چالش‌هایی که تاکنون با آنها مواجه شده‌اید صحبت کنید، راه حل‌های پیدا شده را عنوان نمایید و نتیجه را هم توضیح دهید. این ترفند تاثیرگذاری رزومه شما را دوچندان می‌کند.

۶. در توضیح مهارت ها، هدف گرایی شده است

گاهی متقاضی کار خودش را به نحوی توضیح می‌دهد که صرفا به دست آوردن آن موقعیت شغلی باز را هدف قرار می‌دهد. اگر این بیانیه به اندازه کافی قانع‌کننده نباشد یا به خوبی نتواند ارزش افزوده شما را در قبال سایر متقاضیان را تشریح کند، احتمالا شانس کمی در قبال پذیرفته شدن از سوی مدیران خواهید داشت. بنابراین پیشنهاد می‌شود هدف‌گرایی را کنار گذاشته و به جای آن توانایی‌ها و مهارت‌های خود را در زمینه مرتبط با کار توضیح دهید.

سخن پایانی

رزومه خود را با در نظر داشتن نکاتی که در خصوص مشخصات رزومه ضعیف گفتیم، بازنویسی نموده و تاثیر آن در استخدام خود را مشاهده کنید. با ارتقا دادن سطح رزومه، به راحتی می توانید در میان آگهی های استخدام مرتبط با ویژگی های خود، تصدی راحت تری در شغل انتخابی تان داشته باشید. در الو استخدام می توانید آگهی های استخدام مرتبط با سطح توانمندی های خود را مشاهده نمایید.

منبع: Workitdaily

برچسبها آگهی استخدام
نظری برای این مقاله ثبت نشده است